חיים אמסלם ותנועת עם שלם – מהפכה או אחיזת עיניים? — הכל בראש
מדעי המוח, תכנות, חברה, כלכלה, זכויות יוצרים וכל דבר אחר שעובר לי בראש

חיים אמסלם ותנועת עם שלם – מהפכה או אחיזת עיניים?

תגיות:‏ , ,

בזמן האחרון אני נתקל בהתבטאויות של אנשים שתומכים ברב חיים אמסלם ובתנועתו עם שלם – ביטויים כמו "חרדי חדש", ו"התקווה של כולנו" נזרקים לחלל האינטרנט.

אז סלחו לי שאני מקלקל את המסיבה, אבל בדיקה של העובדות מראה שיש מרחק רב בין ההצהרות של הרב אמסלם לבין הפעולות שלו בכנסת.

למי שלא מכיר, חיים אמסלם הוא חבר כנסת מטעם סיעת ש"ס. הוא היה חבר בכנסת ה- 17 וה- 18. בשנת 2010 היתה לו מחלוקת עם ראשי סיעת ש"ס ומנהיגיה הרוחניים בעקבות התבטאויותיו בעד שירות בצבא, הקלת תנאי הגיור ולימודי ליבה. בעקבות כך הוא הכריז על פרישה מש"ס והקמת תנועה עצמאית בשם "עם שלם". באופן רשמי הוא עדיין חבר סיעת ש"ס בכנסת, אולם הוא הכריז שבכוונתו להתמודד כרשימה נפרדת בבחירות לכנסת ה- 19.

מכיוון שאמסלם הוא חבר כנסת, אפשר לבחון את ההצהרות היפות שהוא מפזר מול העובדות בשטח – ההצבעות שהוא הצביע בכנסת האחרונה – ולבדוק האם הוא דובר אמת, או סתם בונה תדמית כדי לגנוב קולות. לשם כך נעזר כמובן באג'נדות שמפורסמות בכנסת פתוחה.

"נשיאה משותפת בנטל הלאומי תוך הנחלת השקפתם האוהדת של רבותינו למדינה ולשירות בצה"ל." (מתוך היעדים של תנועת עם שלם)

בפועל – אג'נדת שיוויון בנטל שירות החובה, בעריכת הפורום לשיוויון בנטל, מראה אחרת: חיים אמסלם עם ציון של 11%- (יחד עם דוד אזולאי מש"ס, ולא הרבה מעל אריאל אטיאס, 14%-, ואלי ישי, 16%-). כמובן, אסור לסמוך רק על הציון הסופי. כדאי להכנס לרשימת ההצבעות עצמן, ולראות במו עיניכם את ההתנגדות של אמסלם להצעות חוק כמו השתתפות בשכר לימוד ללוחמים, וכן להצעת חוק לתמריץ לסטודנטים בשירות מילואים ממושך.

"שינוי סדר העדיפות הלאומי לקידום אוכלוסיות חלשות ולצמצום הפערים החברתיים במדינה"

נשמע כמו משהו שדי מסתדר עם המדד החברתי בעריכת המשמר החברתי, אולם גם כאן אמסלם מקבל ציונים בינוניים למדי: 4%-, כאשר שאר סיעת ש"ס מפוזרת בין 1%- ל- 13%-.

"הפרדת הדת מהפוליטיקה והחזרת הרבנות לידיים ידידותיות ומקרבות"

כאן אני מסתמך על אג'נדה בעריכת המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשם הפרדת דת ומדינה. אמסלם מקבל ציון פחות גרוע משאר חבריו לסיעה: 26%- לעומת 33%- עד 66%- של שאר הסיעה, אולם עדיין מדובר בציון נמוך מאוד, ובדיקה של ההצבעות עצמן מראה שאמסלם לא תמך באג'נדה אפילו בהצבעה אחת (כלומר, הציון הפחות נמוך שלו נובע פשוט מהעדרות מהצבעות).

"מאבק נחוש ואפקטיבי בכל קיפוח ואפליה במדינת ישראל." וכן "מתן שוויון הזדמנויות אמיתי לכל תושבי המדינה למיצוי הפוטנציאל האנושי הטמון בכל אחד".

אחד מהציבורים הגדולים ביותר המקופחים במדינת ישראל הוא ציבור הנשים, ואפשר לבדוק בעזרת ארגון מתפקדות והאג'נדה שלו, מדד השיוויון המגדרי, האם אמסלם פעל לקידום שיוויון מגדרי. כאן התמונה אפילו עגומה עוד יותר – ציון של 1%, לעומת 4% של אברהם מיכאלי ו- 10% של ניסים זאב. (דווקא באג'נדה זו הציון הקרוב ל- 0 לא נובע מחוסר פעילות. אמסלם הצביע ב- 11 הצבעות הקשורות לאג'נדה, בחלקן בעד ובחלקן נגד).

יכול להיות שההתבטאויות של חבר כנסת חרדי בעד שיוויון בנטל, לימודי ליבה, ושילוב חרדים בשוק העבודה, הן חשובות בפני עצמן. ועדיין, כאשר יש פער כה משמעותי בין ההצהרות שלו לבין המעשים שלו, אני הייתי דורש הסברים רציניים לכל הצבעה והצבעה לפני שהייתי שוקל להצביע לו.

אני גם אשמח לגלות שאני טועה, ושאכן יש מגמה של שילוב חרדים בנשיאה בנטל קיום המדינה, ושאמסלם הוא נציג של מגמה זו, אבל צריך להזהר לא לבלבל משאלות לב עם מה שקורה במציאות.

כמובן, עכשיו תגענה התגובות הרגילות ולפחות לשתיים מהן אני מעוניין לענות מראש:
"הצבעות זה לא הכל" – חברי כנסת עושים עוד הרבה דברים וזה לא הוגן לשפוט אותם רק לפי ההצבעות. יכול להיות, אבל שימו לב לסתירה הזועקת בין דבריו של אמסלם לבין ההצבעות שלו. לא ניסיתי לשכנע מישהו להצביע בגלל פער של 2% באיזה ציון. גם אם ההצבעות הן לא הכל, הן עדיין חלק מהותי מתפקיד חבר כנסת וכאן מדובר על חבר כנסת שבאופן עקבי פיו וליבו (או לפחות אצבעו) אינם שווים.

"כל עורכי האג'נדות הם סמולנים, אז ברור שהחרדים יראו רע" – א. המשמר החברתי ואולי המרכז הרפורמי הם גופים עם זיקה שמאלנית, אבל בטח שמתפקדות והפורום לשיוויון בנטל הם לא. ב. בכוונה השוויתי את ציוניו של אמסלם לחברי הכנסת האחרים של סיעת ש"ס, כך שגם אילו היתה קיימת הטיה כזו, הטענה המרכזית היא שבכל הנושאים בהם אמסלם מתבטא מאוד יפה, הוא בעצם לא מצביע שונה מ"החרדים הישנים" של סיעת ש"ס.

FacebookEmailDeliciousShare


15 תגובות

1 אופק‏10.18.12 ‏בשעה 7:49 pm‏

מעניין; האם אפשר לפלח לפי הצבעות לפני/אחרי שעזב את ש"ס לדרך עצמאית?

2 עפרי רביב10.18.12 ‏בשעה 8:21 pm‏

אופק, היום אין דרך לעשות את זה, חוץ מאשר ידנית. זו אחת התכונות שאנחנו רוצים להוסיף לכלי האג'נדות, אבל זה יקח זמן.

מרפרוף על ההצבעות לא נראה שהיה איזה שינוי משמעותי.

3 אופק בן אבי‏10.18.12 ‏בשעה 10:53 pm‏

אני יכול איכשהו לראות את רשימת ההצבעות שלו? נאמר לפי תאריך?

4 עפרי רביב10.18.12 ‏בשעה 11:11 pm‏

כאן בתחתית העמוד, או אם אתה מעדיף RSS אז כאן.

5 עמית10.19.12 ‏בשעה 1:13 pm‏

האמת היא שהסתמכות על כלי האג'נדות היא בעייתית. בדקתי כמה אג'נדות שכאלה, וברור לי לגמרי, שגם אם אני בעד אג'נדה מסויימת, סביר להניח שאני חושב אחרת לגמרי מעורכי האג'נדה בנוגע לחשיבות של הצבעה כזו או אחרת. שנית, כדי להבין את משמעות ההצבעה של מישהו, חייבים לקחת בחשבון האם זו הצבעה עם כל הסיעה, או כנגדה. הצבעה נגד חברי הסיעה היא מעשה אמיץ יותר, ולכן מכיל יותר אינפורמציה לגבי תמיכה באג'נדה מסויימת. גם השאלה האם מדובר בהצעה פרטית או ממשלתית היא רבת משמעות: חבר בקואליציה שמצביע בעד הצעה ממשלתית אומר מעט מאד על האג'נדה שלו. כנ"ל חבר אופוזיציה שמתנגד לה. ההצבעות בעלות המשמעות, הן אלו שחורגות מהנורמה הזו.
במילים אחרות התייחסות לכל הצבעה באופן שוויוני (עד כדי המשקל שנותנים לה בגלל תוכנה) היא בעייתית ולא תורמת להבנת האידאולוגיה של המצביע.
המקרה של ח"כ אמסלם מורכב יותר, כי חייבים להפריד בין ההצבעות שלו לפני ההיפרדות לבין הצבעותיו אחריה.
בלי כל אלה, כלי האג'נדות להערכת עבודתו של כל חבר כנסת ובפרט חיים אמסלם, הוא חסר משמעות ועלול אפילו להטעות.

6 עפרי רביב10.19.12 ‏בשעה 7:09 pm‏

עמית,

ברור שיש הבדלים בניתוח בין אנשים שונים. בגלל זה אנחנו מאפשרים לכל אחד לפתוח אג'נדה. אם אתה מעוניין, אתה גם יכול, ואם אתה מכיר ארגונים או אנשים אחרים שהיית רוצה שיערכו אג'נדה, תחבר בינינו ואנחנו נשתדל לעזור להם לערוך (בהדרכות וכו').

הצבעות נגד חברי הסיעה יש ממש מעט. אתה מוזמן להכנס ללינק של חיים אמסלם, וללחוץ על "משמעת סיעתית". זה פותח פירוט של כל ההצבעות שלו שהיו בניגוד למרבית חברי סיעתו. אפשר גם לעשות ניתוח על סמך זה, רק שיש שם רק 4 הצבעות כאלו, אז זה טיפה קשה.

הצעה ממשלתית או פרטית – אני אישית לא חושב שזה כזה משמעותי מה מקור ההצעה. בכל מקרה, זה לשיקול דעתו הבלעדי של עורך האג'נדה.

"עד כדי המשקל שנותנים לה בגלל תוכנה" – זה לא חייב להיות רק בגלל התוכן שלה. עורך האג'נדה רשאי לבחור ציון התאמה לאג'נדה, וציון חשיבות לפי אילו פרמטרים שהוא מוצא לנכון.

לגבי הזמנים כבר התייחסתי – זו תכונה שאנחנו רוצים להוסיף. מבדיקה ידנית חלקית לא נראה שזה ישנה את התמונה במקרה של אמסלם.

7 אורי בנד10.21.12 ‏בשעה 1:45 pm‏

ניסית ליצור עמו קשר או לקבל תגובה רשמית ממנו? ייתכן שבתור בלוגר באמת תקבל תגובה. יכול להיות מעניין מה יש לו לאמר בנושא.

8 יעקב‏10.24.12 ‏בשעה 3:50 pm‏

תודה על המידע, אבל לגבי הנתונים הסותרים, אסור לנו לשכוח שהרב אמסלם הוא חרדי, ולא יכול לייצג אנשים שתומכים נגיד ביאיר לפיד.
אבל עצם האמרות שלו שבמשך שנים תומך ברפרמורות בעולם החרדי (גיוס, עבודה, גיור וכו) מהוות את פריצת הדרך הגדולה.
אנשים מזרמים שונים נחשפים לדעות שלו, וזה בהחלט גורם לשינוי.
לכן לדעתי כן יש לתת לו צאנס בכנסת הבאה ולראות איך הוא פועל ולעקוב אחרי בכל המדדים המצוינים שאתם מעלים.
זה דומה למקרה של עובד שקיבל קידום אבל לא באמת קיבל אחריות אלא רק להיות ראש פרויקט שעוד לא התחיל, ואז נותנים לו את הצאנס המלא ובוחנים את הביצועים שלו.

9 עפרי רביב10.31.12 ‏בשעה 11:27 pm‏

אורי,
הפניתי את תשומת לבו דרך פיסבוק. בינתיים אין תגובה.

יעקב,
אמירות זה נחמד. אבל בשביל זה לא צריך להיות חבר כנסת. מספיק לכתוב טור בעיתון. הוא כבר קיבל את האחריות בכך שהוא חבר כנסת כבר מספיק זמן, ויכול היה לפעול כדי לממש את כל ההצהרות הללו, אך בינתיים זה נראה שכשמגיעים לתכל'ס הוא מצביע הפוך ממה שהוא מצהיר.

10 אדם‏11.01.12 ‏בשעה 5:22 pm‏

צריך לקחת בחשבון שאולי לפחות בחלק מהזמן הוא קיבל על עצמו את מרותה של ש"ס ולכן הצבעותיו היו נאמנות לה וכפופות למשמעת סיעתית.

11 דנה‏11.01.12 ‏בשעה 11:11 pm‏

כל הכבוד על הבדיקה המקיפה. חשוב לבדוק על הצהרה ולאמת אותה לפני ש"קונים" הבטחות מנבחרינו :)
מספר הערות – לפי מיטב הבנתי – אמירה של "הפרדת הדת מהפוליטיקה והחזרת הרבנות לידיים ידידותיות ומקרבות" אינה אומרת פתיחת מוסדות הדת לזרמים שאינם אותודוכסים. הכוונה היא חזרה למסורתיות כפי שהכרנו ביהדות ספרד. משהו אדוק אבל פשרני וסלחני יותר.
אני משוכנעת שיש הצבעות שהרב אמסלם הצביע שאינן תואמות את האג'נדה שלו. ייתכן שזה חלק מהליך פרלמנטרי "טבעי", ייתכן שעמדותיו היו לכודות בסבך של מגבלות והפחדות וייתכן שהוא מוכר לנו סיפורים שאנחנו רוצים לשמוע.
חייבת להגיד שאני לא מכירה את האיש אבל שמעתי אותה מרצה פעם אחת והוא עורר אצלי אמון ותחושה של יושרה וחכמה. זה לא אומר שכולנו צריכים וצריכות להצביע לו. (אגב נשים, מעניין ומהפכני ברמות אדירות העובדה שברביעיה שלו יש אישה, לא?!)

12 רמי שרייבר‏11.03.12 ‏בשעה 9:53 pm‏

הרב חיים אמסלם, כמו מרבית חברי הכנסת, מחוייב לעמדת שולחיו (..הרב עובדיה) ולא רק לעמדותיו האישיות. האמירות שלו לכשלעצמן הינן מעשה אמיץ מאין כמוהו, ושומה עלינו להוקיר אותו על מעשיו לקירוב לבבות. אני לא חושב שישנה אשה חרדית שתשב בכנסת !!!

13 עפרי רביב11.03.12 ‏בשעה 10:00 pm‏

רמי,
מה זאת אומרת מחויב? אין לו שום חובה חוקית להצביע כפי שקבע הרב עובדיה, או כל אחד אחר. ואילו היתה – הדבר הישר היחיד לעשותו היה להתפטר מהכנסת, שאם לא כן, הרי שהוא גוזל את הציבור – הוא מקבל משכורת (לא רעה בכלל יש לציין) כדי לשבת שם בדיונים, ולהצביע כפי שמישהו אומר לו להצביע. הוא אפילו לא צריך להקשיב בדיון, כי אין לו "זכות" להשתכנע מהטיעונים שעולים בו. בקיצור – יופי של עבודה…

האם אדם עם רמת היושר הזו, זה האדם שאתה סומך עליו שייצג אותך בכנסת הבאה?

14 אני‏12.02.12 ‏בשעה 11:01 pm‏

אתם חייבים להבין שכשהוא היה תחת מרות ש"ס הוא פשוט היה חייב לפעול תחת האג'נדה שלהם, בנוסף מבחינתי גם אם הוא היה בשטיפת מוח והתיישב בדעתו זה בסדר, רק חמור לא משנה את הדעה שלו, ועצם העובדה שהוא פותח לנו הציבור החרדי את העיניים ומראה לנו עד כמה ש"ס שפלים מגיע לו את הקול שלי, וגם את הכח שלי לשכנע שיצביעו לו.

15 לעופרי‏12.02.12 ‏בשעה 11:04 pm‏

לאדון עפרי רביב,
מבחנתי גם אם הוא היה קיצוני ושינה את הדעות שלו זה בסדר מהסיבה הפשוטה שרק חמור חוזר על הטעויות שלו, הבן אדם כרגע מציע בפירוש עמדה אחרת!!!וזה בסדר,כי הוא קיבל תובנות חדשות הבין שהיה תחת שטיפות מוח(כמו שאני הבנתי)ואל תחשוב שזה כ"כ קל!הבן אדם פשוט תותח בזה שהוא הביע את דעתו בפומבי תוך ידיעה לאיזה סיכון הוא נכנס.

השארת תגובה

ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: Illegal string offset 'solo_subscribe' in /home/ofri/webapps/blog/wp-content/plugins/subscribe-to-double-opt-in-comments/subscribe-to-doi-comments.php on line 422