ילדים: עזרו לג'ורג' במלחמה נגד סוני — הכל בראש
מדעי המוח, תכנות, חברה, כלכלה, זכויות יוצרים וכל דבר אחר שעובר לי בראש

ילדים: עזרו לג'ורג' במלחמה נגד סוני

תגיות:‏ , , , ,

תקציר האירועים עד כה, למי שלא עקב:

ג'ורג' הוטז, הידוע בכינוי geohot הוא האקר בן 21, שאחראי על מרבית "פריצות" האיפונים שמאפשרות לשחרר את נעילת המכשיר למפעיל סלולרי מסוים ולהריץ עליו אפליקציות שאפל לא אישרו.

לפני כשנה הוא פרץ גם את מכשיר ה PlayStation3 של חברת סוני. הפריצה מאפשרת לבעל המכשיר לקבל שליטה יותר גדולה על המכשיר שלו, ולהריץ עליו אפליקציות שלא אושרו על ידי סוני, וגם אפליקציות פיראטיות.

סוני תובעת אותו, ועוד כמה מעורבים.

הוא פתח בלוג לתיעוד המערכה, ויש גיוס תרומות לעזור לו להתמודד עם ההוצאות המשפטיות, לגייס את עורכי הדין הטובים ביותר (טוב, כמעט הכי טובים. גם אם הקמפיין הזה יהיה מוצלח במיוחד, הוא לא יוכל לגייס את מי שסוני תוכל לגייס עם שווי של כ 140 מיליארד דולר), ולנצח במשפט הזה.

למה זה חשוב?

כי סוני דוחפת מאוד חזק לכיוון בו גם קנייה של מוצר כמו ה PlayStation היא בעצם חוזה שימוש, ולא ממש קנייה. כלומר, סוני חושבת שהיא הבעלים של הקונסולה, והקונה רשאי להשתמש בה רק תחת התנאים שלה. בשנים האחרונות החקיקה בתחום זכויות היוצרים והקניין הרוחני מתקדמת מהר מאוד לכיוון הזה, בעיקר בגלל הכוח האדיר שיש לתעשיות הגדולות להשפיע על החקיקה בארה"ב ובאירופה, ואין באמת מי שמייצג את האינטרס של הצרכנים בסיפור הזה. בתחום הזה של קניין רוחני לתקדימים משפטיים יש חשיבות רבה, והם יכולים לשמש כהכוונה למהלכי החקיקה הבאים בתחום.

אז מה אפשר לעשות?

קודם כל, אפשר לתרום דולר או שניים לבחור. אם יש לכם אייפון פרוץ משוחרר, ממילא סביר להניח שאתם חייבים לו לא מעט.

דבר שני, לא פחות חשוב – הצטרפו לחרם הצרכנים על סוני ולקבוצה בפייסבוק. למרות שיש כמה דברים לא לגמרי מדויקים (או לפחות לא מאומתים) בסיבות שהפוסטר מונה לחרם, אני עדיין חושב שהדרך היחידה שבה נצליח להציל את חוקי הקניין הרוחני ההולכים ומדרדרים היא התארגנות ציבורית שתפגע להם בכיס. זה לא שחברות אחרות יותר טובות (לדוגמה, גם מיקרוסופט נועלת את הקונסולות של מי שמתעסק עם ה Xbox שלו, ואמזון מחקה מרחוק תוכן של משתמשים מהקורא האלקטרוני שלה שלהם). עדיין, התארגנות סביב אחד הנושאים האלו שתצליח תעביר מסר די ברור לטייקונים לגבי הרצון של הציבור – אם כבר שילמתי על המוצר, אני רוצה חופש לעשות איתו כל דבר, כל עוד אני לא פוגע באחרים.

FacebookEmailDeliciousShare


אין תגובות

אין עדיין תגובות...

מלאו את הטופס שלמטה.

השארת תגובה

ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: Illegal string offset 'solo_subscribe' in /home/ofri/webapps/blog/wp-content/plugins/subscribe-to-double-opt-in-comments/subscribe-to-doi-comments.php on line 422