האם בשר אורגני בריא יותר? — הכל בראש
מדעי המוח, תכנות, חברה, כלכלה, זכויות יוצרים וכל דבר אחר שעובר לי בראש

האם בשר אורגני בריא יותר?

תגיות:‏ , , ,

לפני כמה שבועות זוג חברים טובים שלי המליצו לי לעבור לאכול בשר אורגני – בשר שגדל בסביבה פתוחה ולא במכלאות צפופות, ואוכל עשב ומזון אורגני, במקום תערובת תעשייתית המבוססת כמעט כולה על תירס, וגורמת לבשר להיות דל מבחינת ערכו התזונתי, עם פחות חלבון וויטמינים חשובים.
הטענה הזו לא נשמעה לי הגיונית מאוד. אני אמנם רחוק מאוד מלהיות מומחה בענייני גידול בקר, אבל לא נשמע לי סביר שבארץ מאכילים בקר במזון שמבוסס על תירס. הרי תירס כמעט לא גדל בארץ. בארץ מגדלים הרבה יותר דגן והדגן הרבה יותר זול מתירס. למה שחקלאי שפוי יאכיל את הפרות שלו אוכל יקר יותר? גם הטיעון לגבי בשר שערכו התזונתי דל לא נשמע לגמרי הגיוני. אם לפרה יש כ"כ מעט חלבון בבשר שלה, וחסרים לה ויטמינים, המקום הראשון שבו נראה את זה הוא ברפת – פרות חולות, ושאינן מסוגלות לשאת את נטל משקלן.

כאדם שבריאותו חשובה לו, ואוהב לקבל החלטות באופן מושכל, החלטתי לבדוק קצת את הנושא.

בערך בויקיפדיה באנגלית על מזון אורגני יש פסקה שעוסקת בנושא "ערך תזונתי וטעם". מקריאת פסקה זו אפשר היה לחשוב שהדעות חלוקות. מוזכרים מחקרים שמצאו כי מזון אורגני הוא מזין יותר (ובין השאר ספציפית בשר אורגני) ומחקרים שלא מצאו יתרונות תזונתיים למזון אורגני. קריאה קצת יותר מעמיקה מגלה שלא כך הדבר. ה"מחקרים" אותם מצטטים בעד יתרונות המזון האורגני לקוחים מתוך עלון בעל מראה שיווקי למדי של ארגון ששם לעצמו למטרה לקדם את המזון האורגני (ארגון המאגד בתוכו גם אוניברסיטאות. לא לגמרי ברור לי מה הולך שם). בכל מקרה, לא מצאתי שם סימוכין ברורים לטענות לגבי איכות הבשר אלא רק טענה ש"ניתן למצוא הרבה מחקר בנושא".

מחיפוש רלוונטי בגוגל-מלומד, התמונה המצטיירת היא אחרת – יש הסכמה די רחבה בקרב חוקרים בתחום שאין הבדל בין בשר אורגני לבשר שגדל על מזון ובתנאים תעשיתיים (למשל כאן1 כאן2 וכאן3 ). יש הרבה אזכורים לכך שצרכנים קונים בשר אורגני כי הם מאמינים שהוא בריא יותר, אבל שום דבר מעבר לכך.

בדקתי מה אוכל בקר בארץ. למשל במסמך הזה של שירות ההדרכה והמקצוע של משרד החקלאות יש תאור של התערובת. היא נשמעת לי די מגוונת, כך שגם הטענה המקורית שהתזונה של בעלי החיים מורכבת בעיקר מתירס כנראה לא נכונה.

מסקנה

אני מניח שיש כאן עוד נסיון לייצר דרישה. יש יצרני בשר שהגיעו למסקנה שיותר קל להפחיד את הציבור ולגרום לחלקו לפחות להאמין שהבשר ה"רגיל" הוא לא טוב, מאשר להתחרות ביצרני הבשר האחרים. דבר דומה קורה עם הצריכה של מים מינרלים בבקבוקים.

.אז לפני שרצים לקנות בשר אורגני, כדאי לבדוק. שלא יעבדו עליכם

תניית פטור4

יכול להיות שיש סיבות אחרות טובות יותר או פחות לאכול בשר אורגני ולא בשר רגיל. לא בדקתי אותן, אלא רק את סוגיית הערך התזונתי והתרומה הבריאותית של המזון לצרכן. טיעונים אחרים לדוגמה הם טיעונים מוסריים (לגבי התנאים בהם מוחזקות החיות וכו'). גם אותם כמובן צריך לבדוק לפני שמאמינים לאיזה עלון פרסומת….

  1. Organic food: nutritious food or food for thought? A review of the evidence, F. Magkos, F. Arvaniti, A. Zampelas, International Journal of Food Sciences and Nutrition (2003), ציטוט מפתח: Although there is little evidence that organic and conventional foods differ in respect to the concentrations of the various micronutrients (vitamins, minerals and trace elements), there seems to be a slight trend towards higher ascorbic acid content in organically grown leafy vegetables and potatoes []
  2. A Comparison of the Nutritional Value, Sensory Qualities, and Food Safety of Organically and Conventionally Produced Foods, D. Bourn, J. Prescott, Critical Reviews in Food Science and Nutrition (2002) ציטוו מפתח: there is no strong evidence that organic and conventional foods differ in concentrations of various nutrients []
  3. Quality of organic animal products, M. Kouba, Livestock production science (2003), ציטוט מפתח: There is no evidence of consistent differences in flavour or nutritional qualities between organic products and conventional ones []
  4. disclaimer []
FacebookEmailDeliciousShare


13 תגובות

1 עומר04.06.10 ‏בשעה 8:16 pm‏

א) תניית פטור? עברית קשה שפה (אבל אני מעריך את המאמץ).
ב) מעבר לתזונה, פה ושם צצים טיעונים כי כל ההורמונים והאנטיביוטיקה שדוחפים בפרות נשארים בבשר כשאנחנו אוכלים אותו. בדיקה קצרה מראה שגם זה כנראה פחד מוגזם. מצד שני, אחרי שקראתי את "שנת הבשרים שלי", לא יכולתי לאכול בקר חצי שנה.

2 Ofri‏04.06.10 ‏בשעה 9:13 pm‏

אני מסכים שזה לא הביטוי הכי קליט בעולם, אבל לא מצאתי תרגום יותר טוב.

גם לגבי הטיעונים האלה רוב המאמרים שציינתי מדברים, וגם שם כנראה יש הגזמות רציניות.

מה זה "שנת הבשרים שלי"?

3 Tweets that mention האם בשר אורגני בריא יותר? — הכל בראש -- Topsy.com04.08.10 ‏בשעה 6:41 am‏

[...] This post was mentioned on Twitter by Shahar Tal. Shahar Tal said: האם בשר אורגני בריא יותר? פוסט חדש של @ofri http://bit.ly/aHySpZ חושבים שאתם יודעים את התשובה? לא בטוח. [...]

4 ג'ניה‏11.14.11 ‏בשעה 12:01 am‏

זה ניקרא בצורה מושכלת? גוגל ויקידיה ומאמרים משנת 2003??? מלפני 7-10 שנים? פשוט מצחיק לקרוא. יש מן הסצם ויכוח בנושא שרחוק מסיומו אבל הייתי מתבייש לכתוב משהו עם "מחקר" כזה.

5 עפרי רביב11.16.11 ‏בשעה 4:27 am‏

ג'ניה, אשמח אם תביא (תביאי?) עובדות או מקורות רלוונטיים ועדכניים לדעתך. בינתיים, בגלל שבקשת כל כך יפה, קבל מסמך סיכום של רשות המזון של ממשלת בריטניה מיולי 2009: http://www.food.gov.uk/multimedia/pdfs/organicreviewappendices.pdf . התקציר של התקציר למי שאין כח לקרוא את הפרטים: No evidence of a difference in content of nutrients and other substances between organically and conventionally produced crops and livestock products was detected for the
majority of nutrients assessed in this review suggesting that organically and conventionally produced crops and livestock products are broadly comparable in their nutrient content

There is no good evidence that increased dietary intake, of the nutrients identified in this review to be present in larger amounts in organically than in conventionally produced crops and livestock products, would be of benefit to individuals consuming a normal varied diet, and it is therefore unlikely that these differences in nutrient content are relevant to consumer
health

6 האזרח דרור01.15.12 ‏בשעה 5:40 pm‏

אממ, אני יכול לחשוב על 3-4 טיעונים בעד בשר אורגני, מטעמי בריאות, אם כי הקשר קצת עקיף (לא תמיד קשור אליך הצרכן שאוכל בשר אורגני או לא).

http://ecowiki.org.il/wiki/%D7%94%D7%A9%D7%A4%D7%A2%D7%95%D7%AA_%D7%A1%D7%91%D7%99%D7%91%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%AA_%D7%A9%D7%9C_%D7%9E%D7%96%D7%95%D7%9F_%D7%9E%D7%94%D7%97%D7%99

עמידות לאנטיביוטיקה
על פי הערכת גורמי בריאות, מתן אנטיביוטיקה במינון נמוך בסדר גודל רחב לבעלי חיים בתעשיות החי, היא אחד הגורמים העיקריים (יחד עם השקיה במי קולחין) המאפשרים התפשטות חיידקים מעוררי מחלות ובעלי עמידות לאטניביוטיקה בקרב האוכלוסיה הבריאה.

זיהום מים
בארצות הברית, משק החי אחראי ל-55% מבליית הקרקע, ל-37% מהשימוש בחומרי הדברה, ל-50% מהשימוש באנטיביוטיקה ולשליש מהזרחן והחנקן הנשטפים למים מתוקים

מחלת הפרה המשוגעת
נבעה מהרעיון ה"מעולה" לתת לפרות לאכול מוח של פרות אחרות.

"חוסר הבריאות" העיקרי של תעשיית הבשר (והבשר המתבסס על דשנים = בשר שמסתמך על דלק מחצבי) הוא לטווח הארוך – לא על ידי זיהום אלא על ידי בירוא יערות (לשם חקלאות כרות והבער), סחף ובליית קרקע (עקב הרס יערות , רעיה וחקלאות אינטנסיבית) והתסמכות על דלק מחצבי כדי לגדל מזון – כך שיש 3 תהליכים במקביל-
1. בסיס המזון נהרס.
2. האוכלוסיה גדלה.
3. התלות של החקלאות בדלק מחצבי הולכת וגדלה.

שלושת התהליכים האלה הם דברים מאד לא בריאים, ושניי הראשונים כבר התרחשו בעבר והביאו למצב מאד לא בריא (מוות של 90-99% מהאוכלוסיה באוכלוסיות הוותיקות ורצח עם) – באיי הפסחא, בהתיישבות הנורדית בגרינלנד, חברת המאיה, האנסאזי , רואנדה המודרנית ועוד כמה חברות.

ראו לדוגמה
http://ecowiki.org.il/wiki/%D7%A1%D7%97%D7%A3

7 שירות לקוחות של חברה אורגנית‏05.16.12 ‏בשעה 12:31 am‏

http://www.organinet.co.il/doc/research1.doc
הגיגי לב אינם מחקרים מדעיים
יש הבדל גדול מאוד בין בשר אורגני לרגיל, אתה לא יודע כי אתה לא גידלת אף פעם למשל, עופות, אנחנו כן גידלנו עופות רגילים, ועכשיו מגדלים אורגניים.
ללול עופות רגילים אי אפשר להכנס בלי מסכה, חנוק שם ברמות מטורפות, כשעשינו עופות רגילים פעם היינו מכניסים כמעט 20,000 עוף בלול, הדוחק היה עצום, ואתה מוזמן לראות איך זה נראה מהחווה הלא אורגנית שלנו(לשעבר):
http://www.organinet.co.il/images/ovsr.jpg
העופות כמעט וללא זזים, ישנה בעיה קשה של צומת גידים(קריעת הגידים עקב מעמסת יתר על הרגליים.
מאוד קל להכפיש….

8 שלומי‏09.29.12 ‏בשעה 4:19 pm‏

עוד טיפש שמסתכל מה יותר בריד מה יותר מזין ומבלבל את המוח על סתם!
אורגני היתרונות שיש בו שאין בו איטביוטיקה
ואין בו הורמונים שההורמונים זה מה שדופק את הגוף של כולנו
מוביל את הגברים לבעיות זקפה
מפתח להם חזה
ולבנות את כל ההתפתחות שלהן
בגיל 8 9 כבר מקבלות מחזור !
וכמה גברים חלו בסרטן שד
וכל זה בגלל ההורמון הנשי ששמים במזון שיגדל יותר מהר והתפתח ויהיה יותר גדול!

9 עפרי רביב09.29.12 ‏בשעה 6:07 pm‏

שירות לקוחות,
אם הייתם קוראים את מה שכתבתי, הייתי רואים שלא מדובר בהגיגי לב, אלא במחקרים מדעיים, שהפניתי אליהם.
מסמך וורד שלא פורסם בשום מקום חוץ מבאתר שלכם, לעומת זאת, זה לא מחקר מדעי.

10 עפרי רביב09.29.12 ‏בשעה 6:08 pm‏

שלומי, אשמח להפנייה למחקר עם ביקורת עמיתים שמחזק את הטענות שלך.

11 האזרח דרור09.30.12 ‏בשעה 12:25 am‏

עופרי, בכל יום שוחטים בישראל כמיליון עופות. היות ורוב התזונה הקלורית של ישראל ממילא מיובאת, אני בספק כמה התזונה הבשרית (שהיא פחות יעילה אנרגטית מתזונה צמחונית) מגודלת בישראל.

חלק מהבשר שאתה אוכל בארץ כ"בשר בקר" מקורו בפרות חולבות (מה אתה חושב שעושים איתם אחרי שהם מתים) חלקו סוסים וחמורים (כנ"ל – לא זורקים את הבשר והפיקוח לא תמיד הדוק בכל מקום).

לא באמת בדקת את הסוגיה הבריאות של בשר, 3 המחקרים שאתה מקשר אליהם מראים (ככל שאני רואה) שאין לבשר אורגני טעם יותר טעים, ושאין הבדל מבחינת ויטמינים וכו'. אלו אולי טענות "בריאותיות" של כל מני עלוני פרסום, אבל אלו לא הנקודות הבריאותיות המהותיות של מזון אורגני:

1. שאריות של חומרי הדברה במזון
2. שאריות של חומרים אחרים במזון (תרופות נגד סטרטס, אנטיביטיקה, פסולת שמגיע אל החיות ומהם אליך) + גורמי מחלות (מחלת הפרה המשוגעת לדוגמה, סלמונלה)
3. מגיפות (פרטים ב"רובים חיידיקים ופלדה", דוגמה קונקרטית – שפעת).
4. עמידות לאנטיביוטיקה.
5. זיהום מים וזיהום אוויר. (לדוגמה חשיפה של תושבי יישובים חקלאיים לחומרי הדברה גורמת לפרקינסון).
6. הרס הקרקע.

מתוך הערך על חומרי הדברה באקו ויקי –
איגוד הרפואה האמריקאי ממליץ על הגבלת החשיפה לחומרי הדברה ועל שימוש בחלופות בטוחות יותר וטוען כי קיימת אי וודאות לגבי ההשפעות ארוכות הטווח של חשיפה במינון נמוך לחומרי הדברה.[7]

ארגון הבריאות העולמי והסוכנות הסביבתית של האו"ם מעריכות כי בכל שנה, 3 מיליון עובדים בתחום החקלאות במדינות העולם המתפתחות סובלים מהרעלה חמורה כתוצאה מחשיפה לחומרי הדברה, כ-18,000 מהם מתים.[8] לפי מחקר אחד כ-25 מיליון עובדים במדינות מתפתחות עלולים לסבול מהרעלה מתונה מחומרי הדברה בכל שנה.[9]

חומרי הדברה עלולים לתרום להתפתחות פרקינסון :
http://doctorsonly.co.il/2011/02/3769/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21269927

והנה קצת מידע על הפיקוח:
בישראל דוגם משרד הבריאות את התוצרת החקלאית בשדה ובנקודות שיווק של מזון. בין השנים 2006 ל-2010 בוצעו כ-2300 דגימות, (כלומר כ460 דגימות בשנה). מתוך דגימות אלה, ב317 דגימות, או 13.6% נמצאו חומרי הדברה בכמות גבוה מהתקן המותר. בשנת 2010 ערך משרד הבריאות 586 בדיקות בנקודות שיווק מזון ומתוכן נמצאו חריגות ב-71 דגימות שהן כ12%. מתוך חריגות אלה, 27% הוגדרו כ"חריגות משמועתיות". בחלק מהמקרים מושמדת התוצרת החקלאית, ב רק 14 פקחים במשרה חלקית מפקחים על הנושא בישראל. בשנת 2009 נפתחו 20 תיקים משפטיים נגד חקלאים שהפרו את התקנים הרעילים שכן ניתן לעשות זאת רק בחלק מהמקרים שבהם יש הפרה ברורה של הנהלים.

12 מרים‏10.08.12 ‏בשעה 5:15 pm‏

לאחר שאדם קרוב נפטר לא מזמן מסרטן, התחלתי לקרוא את הספר של ד"ר דיויד סרוואן שרייבר – "לא לסרטן" והוא מסביר שהבעיה בבשר ובעצם בכל המוצרים מהחי (חלב, יוגורט, גבינה, ביצים וכו') היא שהמזון שבעלי החיים אוכלים בשיטות גידול מודרניות מורכב מתרכובת שבה רמת האומגה 6 גבוהה פי 15 מרמת האומגה 3- כאשר במזון הטבעי של בעלי חיים אילו- היחסים אמורים להיות 1/1. אני לא יכולה להסביר כאן את כל הבעיות שנגרמות כתוצאה מעודף של אומגה 6 וחוסר אומגה 3 אבל ההסברים היו משכנעים מאוד ומבוססים במחקרים שונים ומגוונים. עד כה לא האמנתי ביתרון החקלאות האורגנית אולם ייתכן שיש יותר עומק ממה שאנחנו מבינים, כמו גם, שמה שמאכילים פרות בארץ לא כל כך רלוונטי כי רוב הבשר האדום שמוכרים בארץ הוא מיבוא ולא מתוצרת מקומית…

13 סטס‏06.07.13 ‏בשעה 12:34 pm‏

אל תסתמך יותר מדי על "המקורות הרשמיים", הם נשלטים ע"י האליטות אשר עובדים את לוציפר ורוצים למחוק 80% (לפחות) מהאוכלוסייה.

הם יגידו לך שפלואור במים זה טוב לשיניים, הם ישכחו להזכיר, לעומת זאת, שזה גורם לאדם להיות פאסיבי ולאינטלגנציה שלו להיות ירודה.

הם יעשו הכל כדי להשמע הגיוניים עם כל השקרים שלהם, הם רומסים את הרפואה האלטרנטיבית (הידועה באפקטיביות שלה) ודוחפים לנו את כל הכימיכלים והסמים שלהם אשר לא באמת מרפים אותנו אלא פשוט לא נותנים לנו למות וגורמים לנו להיות תלויים בהם (והכסף זורם).

הם בעצמם (מן הסתם) זוללים רק מוצרים אורגניים.

אבקש לא להאמין לי, אלא רק אחרי חקירה יסודית של הכתוב לעיל.

השארת תגובה

ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: Illegal string offset 'solo_subscribe' in /home/ofri/webapps/blog/wp-content/plugins/subscribe-to-double-opt-in-comments/subscribe-to-doi-comments.php on line 422