המאגר הביומטרי — הכל בראש
מדעי המוח, תכנות, חברה, כלכלה, זכויות יוצרים וכל דבר אחר שעובר לי בראש

המאגר הביומטרי

תגיות:‏ ,

היום נחת על שולחני הוירטואלי מייל מעניין. חבר שלי, שביקש לשמור על אנונימיות (תרתי משמע. תכף תבינו) ולכן יקרא להלן י', שלח מייל בו הוא מסביר מדוע חשוב להתנגד להקמת המאגר הביומטרי.  טרם גיבשתי את עמדתי בנושא החוק, וכבר הרבה זמן אני רוצה לשמוע יותר על הטיעונים של שני הצדדים, לכן השקעתי בקריאת המייל ואפילו התפתח דיון קצר בנושא, במהלכו גיבשתי את עמדתי – אני תומך בהקמת המאגר.

אני אנסה לסכם את הדיון בקצרה1

  1. מתנגדי המאגר לא מבינים מה הוא יתרום, או לא חושבים שהתרומה הזו גדולה.
  2. מתנגדי המאגר חוששים משימוש לרעה של רשויות המדינה ואולי אף גופים פרטיים (בנקים, חברות ביטוח) בכח שייתן להן המאגר
  3. מתנגדי המאגר מאמינים שהמאגר ידלוף, וחוששים מהאופן בו יוכל לשמש עבריינים.

התשובות העקרוניות שלי הן בהתאמה:

  1. המאגר נועד למנוע (או לפחות להקשות) הוצאה של כמה תעודות זהות ע"י אותו אדם עם פרטים שונים. פשוט, כאשר הוא ירצה להוציא תעודה בפעם השניה, 'משרד האח הגדול' יזהה שהוא כבר במאגר, לכן הוא כבר הוציא תעודה.
  2. למדינה כבר היום יש המון כח. אם איום הייחוס שלנו הוא שוטר או פקיד ממשל שפועל בזדון נגד האזרחים, אנחנו בבעיה. הדרך להלחם בכך היא ליצור מערכת של איזונים שתמנע ממנו את זה. לדוגמה: אנחנו לא לוקחים לשוטרים את האזיקים כדי למנוע מהם לעצור אנשים באופן שרירותי ברחוב. איך כן מונעים את זה? מקימים מערכת חוק שתדאג לשחרר בהקדם את אותו אדם ולהעניש את השוטר על התנהגותו. אין במאגר הביומטרי שום חדש בתחום הזה. גם זה כלי של המדינה לצרכים חשובים, שצריך למנוע שימוש לרעה בו. אבל לא להקים אותו בגלל החשש לשימוש ברעה? צריך לשכנע אותי שהסבירות לשימוש כזה גבוהה יותר משימוש לרעה בכל כח אחר או הנזק משימוש כזה גדול מאוד כדי שזה יהיה טיעון משכנע.
  3. אני לא מבין מה בעצם העבריינים הולכים לעשות עם טביעות האצבע (או שאר הנתונים הביומטריים) שלי, או של כולנו… נניח שהמאגר דלף. ונניח שלאסי אבוטבול יש גישה למאגר, וחשבון לסגור איתי2. קדימה. אני מפציר בקוראי היצירתיים להציע כיצד מר אבוטבול יכול לפגוע בי בעזרת המאגר באופן שהוא משמעותית חמור יותר או פשוט יותר ממה שהוא יכול לעשות כיום..

  1. לטובת הכפייתיים יותר מביניכם, אני אעלה גם את המייל המלא בפוסט נפרד. []
  2. טפו טפו, לא שידוע לי על משהו []
FacebookEmailDeliciousShare


2 תגובות

1 הארץ, יוני 201006.06.10 ‏בשעה 11:02 am‏

יאיר שרן, דוקטור לפיזיקה, מנהל המרכז לניתוח ותחזית טכנולוגית באוניברסיטת תל אביב, נוהג לספר את משל הצפרדע. "צפרדע, ששמים אותה בכלי מים ומחממים אותו לאט-לאט, לא מבחינה בשינוי הטמפרטורה. היא לא תברח מהמים המתחממים עד רתיחה. לעומת זאת, אם נזרוק אותה למים רותחים, היא מיד תקפוץ החוצה. הסיפור הזה מזכיר במשהו את החיים בעולם שבו ההתפתחות המדעית מואצת. כל הזמן מוסיפים לנו משהו, עוד ועוד שימושים ומערכות, זו לא תמיד מדיניות מכוונת, אבל כיוון שהאמצעים כל הזמן משתכללים, פתאום אתה מוצא את עצמך בעולם מרושת במצלמות ברחובות, נותן טביעת אצבע בנמלי תעופה, מישהו קורא את האישון שלך בכניסה לארצות הברית והסביבה אינה כתמול שלשום".

לבוש בג'ינס דהוי וחולצה לבנה מכופתרת, שרן מספר כי רק לאחרונה קיים כנס מומחים להתנעת מחקר בחסות אירופית, שמטרתו לבחון את ההשפעה של טכנולוגיות עתידיות ששימוש בהן עלול להביא לפגיעה בפרטיות. "כל תפיסת הפרטיות של אנשים עומדת להשתנות", אומר שרן. "כבר היום מאוד קל לחדור לפרטיות של אנשים על ידי צילום או על ידי האזנה. אבל זה כנראה רק קצה הקרחון, כי אפשר לשכלל את היכולות הטכנולוגיות לרמה שיוכלו למשל לצלם ולהאזין מבעד קירות. אז נוכל לצלם אנשים איפה שנרצה, יעמוד לוויין מעל תל אביב ויצלם כל אדם בביתו. האח הגדול במיטבו".

2 הצועד בנעליו‏07.28.11 ‏בשעה 7:51 am‏

מאגר ביומטרי בכפייה הוא חדירה אלימה לרשות הפרט, וכבוד האדם זה מושג שאומר לך משהו?
בניגוד לאזיקים, שמהם אפשר לשחרר, הנזק אם פעם פרטי המידע שלך כן יגיעו לידיים לא טובות (למשל, אם נשתמש בנימוק הבטחוני, גופים עויינים בחו"ל) לא תצא מזה אלא אם תעשה ניתוח פלסטי מקיף. כולל בעיניים. זול מאד.
וחוץ מזה, מאגר ביומטרי בידיים של 'מחפשי בוגדים' אובססיביים שיש בממשלה שלנו או כמו אלי ישי, הופך את זה למסוכן מספיק. אנחנו במדינת עולם שלישי בתהליכי פאשיזציה וגם אם הייתי תומך במאגר ביומטרי (אני מתנגד לו עקרונית גם אם ישראל היתה המתוקנת שבמדינות העולם) אסור לתת אותו בידיים של ממשלה מופרעת זאת.

השארת תגובה

ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>